Vtáčie búdky a kŕmidlá predstavujú v zimných mesiacoch pre operence miesto, ktoré im poskytuje útočište, ochranu pred chladom, ale aj potravu. Do tohto príbytku môže okrem vrabcov, sýkoriek a drozdov zavítať veľa iných druhov vtáčikov, ktoré by ste inak možne nemali možnosť vidieť.

 

Prikrmovanie

Chceli by ste týmto stvoreniam v zime pomôcť a začať ich prikrmovať? Ušľachtilé rozhodnutie. Pokiaľ s touto činnosťou len začínate a ešte presne neviete ako nato, tak stavte na gule zo semienok zmiešané s rastlinným tukom. Pripravíte si ich veľmi jednoducho. Stačí rozpustiť 150 g tuku a zmiešať ho so semienkami. Zmes nechajte stuhnúť vo vhodnej nádobke a následne ju umiestnite  do sieťok. Rozvešajte lojové gule po stromoch alebo po záhrade tak, aby vtáčiky neboli pri kŕmení ohrozované inou zverou ako napr. mačky.

   Krmidlo

 

Kŕmidlo z kokosového orecha

Originálnym a zároveň nevšedným kŕmidlo je také, ktoré je vyrobené z kokosového orecha. Výrobu zvládnete s jednoduchosťou aj doma. Čo k tomu potrebujete? Postačí vám:

  • kokosový orech
  • pílka na železo alebo iná pílka s malými zubami
  • nôž
  • vŕtačka
  • špagát
  • loj, alebo olej a rôzne semená

Postup:

  1. Najprv si do vrchnej časti kokosového orecha spravte dierky a vylejte z neho mlieko.
  2. Do orecha vyrežte malý otvor. Postačí ak zarežete z vrchu a do stredu tak, aby sa jednotlivé rezy stretli. Mala by to byť približne jedna štvrtina.                            krmidlo z kokosoveho orecha
  3. Orech otvorte a vydlabte dužinu. Oddelený kus orecha môžete použiť na praktickú striešku. Postačí vyvŕtať dierky a spojiť so zvyšným kusom špagátom. Špagát si nechajte dostatočne dlhý, aby ste krmítko mohli upevniť na strome.                                                                                  krmidlo z kokosoveho orecha1
  4. Na koniec si vytvorte zo semienok a loja alebo oleja zmes, ktorú natlačíte do orecha až po okraj, tak aby zostala voľná iba chýbajúca štvrtina a môžete ho zavesiť na strom niekde v záhradke.

krmidlo z kokosoveho orecha2

Ďalšou možnosťou je klasická drevená búdka. Aby nebola len taká obyčajná, ponúkame vám búdku, ktorú si môžete samy pomaľovať podľa vášho vkusu a zavesiť na strom alebo na balkón. Nájdete ju tu.

Dúfame, že náš tip vás oslovil a takýmto spôsobom uľahčíte zimu nie len jednému vtáčikovi.

www.pluska.sk

www.google.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website