Víno je veľmi obľúbený darček pre mužov ale aj ženy. V obchodoch nájdeme množstvo druhov vína a pokiaľ oslávenec nemá obľúbenú značku, výber môže byť ťažký. Aby sme vám výber darčeka uľahčili, prinášame niekoľko užitočných tipov ako spoznať kvalitné víno.

Druh a odroda

K najobľúbenejším druhom bieleho vína patrí Rizling rýnsky a červeného Neskoré burgundské. Milovník vína ale ocení aj Pinot Noir,  Merlot, Cabernet Sauvignon či Chardonnay. Aby bolo víno kvalitné, nemusí byť druhovo čisté.

Pokojne môže obsahovať aj rôzne prímesy, napríklad Merlot môže zanechávať aj chuť eukalyptu. Za najlepšie vína sa považujú tie zo Španielska, Francúzska, Talianska ale aj Rakúska či Slovinska.

vino ako darcek_pixbay3

Farba a ročník

Ak chcete vybrať víno, ktoré bude “hviezdou večera”, vyberajte biele alebo červené. Rúžové víno sú obľúbené hlavne a žien a samozrejme môžu byť aj kvalitné. Pravdepodobne ale nebudú takým pôžitkom ako dobre zvolené biele alebo červené.

Všímať by ste si mali aj ročník. Ak vám napríklad zachutil Merlot z 2010 nie je isté, či vám bude chutiť aj ten z 2012. Víno je živý organizmus a každý ročník môže byť iný. Samozrejme ale nemá zmysel zháňať víno z roku 2000. Pravdepodobne ho už nezoženiete a ak aj zoženiete mohlo sa nesprávnym skladovaním už dávno znehodnotiť.

vino ako darcek_pixbay4

Etiketa a fľaša

Na etikete môžete objaviť rôzne ocenenia a medaily, ktoré víno získalo a je to istá záruka kvality. Dôležitou informáciou je aj to, dokiaľ pochádza hrozno použite na výrobu vína. Ak vinárstvo sídli na opačnom konci republiky, také víno radšej nekupujte. Ak sa totiž hrozno spracováva ďaleko od miesta zberu, môže sa to negatívne odraziť na jeho kvalite.

Zaujímať vás určite bude aj obsah cukru. To, že je víno suché, polosladké alebo sladké vám síce nedá dokonalú predstavu o jeho chuti, ale viete, čo môžete očakávať. Suché víno je kyslejšie a má teda najmenší obsah cukru.

vino ako darcek_pixbay

Pokiaľ ide o samotnú fľašu červené víno by malo byť v tmavozelenej sklenenej fľaši, biele a ružové môžu byť v priehľadných alebo svetlo zelených fľašiach. Kvalitné víno má byť vždy v sklenenej fľaši. Pokiaľ ide o uzáver môže byť korkový, plastový alebo šróbovací. Ten o kvalite až tak nerozhoduje, ale cez korkový víno lepšie dýcha.

vino ako darcek_pixbay1

Pri výbere víno je najlepšie navštíviť vinotéku, kde vám školení personál poradí, alebo vyberať overenú a obľúbenú značku. No a k fľaši víno môžete pridať aj originálnu vývrtku alebo iné doplnky k vínu.

vino ako darcek_pixbay2

zdroj obrázkov: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website