Článkov o kozmetike sa už popísalo viac ako dosť. Nebudeme sa teda opakovať. Zameriame sa preto na výrobu jednej milej drobnosti, ktorá poteší hneď viacero zmyslov.

Reč je o na prvý pohľad jednoduchej veci, ktorú máme všetci v kúpeľni – o mydle. Ale nie hocijakom. Zabudnite na obyčajné mydlo z drogérie. Mierte vyššie a vytvorte krásny, ručne robený originálny darček, ktorý sa dá ozvláštniť rôznymi spôsobmi. Základnými pomôckami, bez ktorých to nepôjde pri výrobe za tepla sú:

  • glycerínová báza na výrobu mydla (dajte pozor na kvalitu a pred kúpou sa poraďte),
  • formička (najlepšie silikónová),
  • starší hrniec alebo miska na zohriatie hmoty,
  • lyžica,
  • nôž,
  • celofán/potravinárska fólia a stužka (na zabalenie hotových kusov).

Samozrejme nie sme žiadne béčka a mydielka chceme mať voňavé. Vtedy si zaobstaráme aj rôzne vonné esencie. Môžeme napríklad použiť pár kvapiek vanilkovej, čokoládovej, kávovej, pomarančovej či citrónovej, olivovej, mentolovej alebo inej vône. Záleží len na našej predstave. Ak chceme mať svet farebnejší k dispozícii je široký výber farbív presne na tento účel. Aby sme finálnemu výrobku dodali šmrnc môžeme využiť aj rôzne bylinky, sypaný čaj, sušenú levanduľu, drobné kvietky a množstvo iných prísad ľahko dostupných doma či v záhrade. Len pozor, aby sme vyberali také, ktoré sa v horúcom kúpeli nerozpustia alebo neželane nezafarbia hmotu.

mydla1

Postup je nasledovný:

Do hrnca dáme požadované množstvo hmoty a necháme roztopiť. Treba sledovať, aby sa nedostala do varu. Keď je báza roztopená pridávame požadované prísady – farbu, vôňu a bylinky (čaj, kvety…). Miešame zľahka a opatrne, aby sa do hmoty nedostalo príliš veľa vzduchu a neskôr sa nám nevytvorili bublinky. Ak „varíte“ v nádobe s uškom, môžete liať priamo do formičiek. Po stuhnutí vyklopíme a následne zabalíme do celofánu. Po dlhšom čase na vzduchu môžu mydielka zmenšiť svoj objem, preto ich treba zabaliť bezprostredne po vyklopení. Previažeme farebnou stužkou a takéto hotové  „balíčky“ sú už pripravené urobiť niekomu radosť.

SONY DSC

zdroj obrázkov: pixaby.com, google.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website