Vraví sa že jediné, čo človek môže darovať a čo je skutočne hodnotné je čas. Premýšľali ste nad tým niekedy? Možno sa príliš držíme materiálnych vecí a zabúdame na to, že často by stačilo niekomu darovať drahocenný čas. Peniaze si síce po ich minutí môžeme znovu zarobiť, no čas už určite nie. Deti môžu venovať svoj čas rodičom, rodičia deťom, súrodenci sebe navzájom, muž žene, žena mužovi. O čo by bol svet krajší, keby sme každý deň trochu menej mysleli na seba a o štipku viac na iných. Darovať čas neznamená iba pri niekom stáť a túlať sa vo svojich myšlienkach, ale počúvať, odpovedať, vnímať, pokúšať sa rozumieť.

clock-650753_960_720

Ako kreatívne darovať čas?

Ak ste prišli na to, že svojim blízkym nevenujete toľko času, koľko by ste možno mali a chcete to zmeniť máme pre vás tip. Pripravte si v diári na každý deň v jednom týždni jedno meno niektorého blízkeho, ktorému sa v ten deň budete špeciálne venovať. Budete k nemu milší než zvyčajne a obdaríte ho nejakou maličkosťou, pokojne iba koláčikom. Viete si predstaviť, čo sa stane po týždni? Budú vás ľudia okolo vnímať ako niekoho nového, budú sa vás pýtať, čo sa s vami deje a vy sa budete pri tom cítiť skvelo. Nie je lepšieho pocitu, ako pocit, že niekoho robíte šťastným. Ak niečo zo seba dáte iným, vráti sa vám to trikrát viac v podobe vášho vlastného pocitu šťastia.

workplace-1245776_960_720

Ako darovať čas priateľom, známym, či menej známym?

Túto situáciu určite poznáte: idete z práce, stretnete známeho, ktorý sa vám začne sťažovať. Pravdepodobne ste unavený a nemáte chuť ho počúvať, tobôž nie reagovať. Čo tak skúsiť aj jemu darovať kúsok zo svojho času? Nemusíte s ním na chodníku stáť polhodinu, stačí, že mu venujete desať minút kvalitného času. A aký je to kvalitný čas? Taký, počas ktorého sa pokúšate do toho človeka vcítiť, citlivo reagovať aj na to, na čo by sme zvyčajne iba niečo zavrčali. Časom pochopíte, že ste prešli iba vďaka darovanému času veľkou zmenou, nič sa však neudeje bez snahy. Nemusíte v tom byť hneď perfektní. Zo začiatku budete trochu zápasiť sami so sebou, ale to časom prejde.

Darovať niekomu svoj čas je ten najlepší darček, aký môžete venovať ostatným a nakoniec aj sami sebe.

foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website