V období zimy je jeden z najlepších spoločníkov čaj. No aj ten by mal byť vyberaný správne. Musí mať dobrú chuť, arómu a kvalitu. Teraz sa môžete dozvedieť viac o čajoch a možno práve to bude vhodný darček pre vášho blízkeho. K čaju samozrejme môžete pridať aj originálny hrnček.

Čierny čaj je jeden z tradičných európskych nápojov. Má silnejšiu vôňu než ostatné oxidované čaje a v Číne je známy ako červený čaj. Najznámejší je asi čaj PuEhr, ktorý sa vyrába z pomerne veľkých listov čajovníka nazývaného Qingamao s charakteristickou zemitou vôňou. Čaj bol pomenovaný podľa malého mestečka v Čínskej provincii Junnan. Vojaci si za vlády mongolského chána všimli, že ľudia si v tejto provincii varia polievku z akýchsi listov. Listom sa pripisovali takmer zazračné liečebné vlastnosti, ktoré mali údajne nie len liečiť choroby, ale taktiež dodávať energiu a predlžovať život.

cierny caj

Zelený čaj je v Číne a Japonsku ešte obľúbenejší ako čierny čaj. Taktiež má veľmi lahodnú vôňu a chuť a príjemné fyziologické účinky. Od čierneho čaju sa okrem vzhľadu odlišuje aj iným postupov výroby.

zeeny caj

Biely čaj má najjemnejšiu a najzamatovejšiu chuť spomedzi všetkých. Zaujímavosťou možno je, že kedysi bol taký výnimočný, že ho mohli piť len čínski cisári. Získava sa spracovaním prvých, ešte nerozkvitnutých čajových lístkov z rastliny Čajovník čínsky.

Oolong je kvázi polozelený čaj, ktorý tvorí prechod medzi čiernym a zeleným čajom. Pri príprave sa pre lepšiu arómu zvyknú navoňať kvetmi, napríklad orchideou. Chuť záleží od spôsobu pestovania- môže byť sladká a ovocná s medovou vôňou, s drevenou a výraznou chuťou alebo aj osviežujúcou kvetinovou arómou.

Rooibos je krík pôvodom z Južnej Afriky. Je veľmi lahodný a môže sa podávať ako za tepla tak aj za studena. Má priaznivé účinky pre náš organizmus, pretože je zdrojom vitamínov a minerálov, predovšetkým vitamínu C, železa a medi- preto je vhodný aj pre športovcov a pri dodržiavaní pitného režimu.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website