Lampióny šťastia na popularite vôbec nestrácajú. Práva naopak, čoraz viac ľudí ich volí ako alternatívu za novoročný ohňostroj a obľúbené sú aj na svadbách a oslavách. Kúpiť sa dajú všelikde, ale čo tak si ich vyrobiť doma?

Čo budete potrebovať?

 • aspoň 8 listov hodvábneho alebo krepového papiera (zoženiete v papiernictve)
 • nehorľavý sprej, aby sa lampión nevznietil (zoženie v železiarstve alebo v eshopoch)
 • balzové drevo (zoženiete v modelárstve)
 • tenký drôt
 • tekuté lepidlo
 • lepiacu pásku
 • bavlnenú látku, napríklad zo starého trička
 • sviečky – tortové narodeninové
 • pravítko, nožnice, nôž, ceruzka, kliešte
 • šnúra a štipce na prádlo
 • kartón

1.krok – nehorľavý papier

Prvým a veľmi dôležitým krokom je výroba nehorľavého papiera. Hodvábny alebo krepový papier nastriekajte nehorľavým sprejom, zavejte ho šnúru, prichyťte štipcami na prádlo a nechajte zaschnúť. Papier nezabudnite nastriekať z oboch strán.

1

2. krok – telo lampiónu

Dva kusy hodvábneho papieru zlepte dohromady. Výsledný rozmer by mal byť 90 x 65 cm. Prvý kus položte a druhý prilepte na jeho spodnú hranu. Takto vyrobíte 4 dvojlisty, ktoré budú tvoriť steny lampiónu. Môžete použiť aj rôzne farby papiera a vytvoriť tak originálny dizajn lampiónu.

2

3. krok – šablóna z papiera

Aby mal lampión ten správny tvar, hodvábny papier nastrihajte podľa šablóny, ktorú si vyrobíte z tvrdého papieru. Spodná časť lampiónu by mala mať 15 cm, priemer spredu 30 cm a výška 90 cm.

3

4. krok – vystrihnite lampión

Pripravený zlepený papier preložte na polovicu a obstrihajte podľa šablóny. Takto vyrobíte jednu stenu lampiónu, postup opakujte aj so zvyšnými papiermi.

4

5. krok – zlepte steny dokopy

Jednotlivé steny zlepte dokopy tekutým lepidlo, ktoré sa ľahko roztiera a buďte opatrný aby sa papier neroztrhol. Papiere zlepte tak, aby ste získali finálny tvar lampiónu, špičke je hore a rovná strana je spodok lampiónu. Jeden papier položte na stôl, natrite jeden okraj lepidlom a prilepte k nemu druhú stenu, prehnite ako na obrázku a postup opakujte. Nakoniec zlepte prvú a poslednú stenu a nechajte dobre zaschnúť.

7

6

7

8

6. krok – vytvorte obruč

Obruč vytvarujete z balzového dreva. Odrežte dva pásiky dreva s dĺžkou 60 cm a zlepte pásiky dokopy. Dostanete tak obruč, ktorá je dosť pevná a ľahká, aby uniesla lampión.

9

10

7. krok – drôtujte

Pomocou drôtikov vytvorte kríž, ktorý bude tvoriť stred – viď. obrázok.

11

8. krok – všetko spojte dohromady

Zostáva už iba zopár krokov k dokončeniu lampióna. Papierové steny lampiónu prilepte ku drevenej obruči. Dávajte pozor, aby papier poriadne držal a bol zalepený po celom obvode. Nikde nesmú ostať žiadne diery.

12

9. krok – stred lampiónu

Zdroj ohňa musí byť horľavý a ľahký. Odstrihnite krátky pruh bavlnenej látky a spravte na nej uzol. Uzol potom zakvapkajte horúcim voskom a použiť môžete aj niekoľko sviečok.

13

10. krok – pripevnite tkaninu

Bavlnenú látku pripevnite do stredu lampiónu pomocou drôtu v mieste, kde je vytvorený kríž z drôtikov. A je hotovo!

14

Ostáva už len lampión vypustiť. Pri vypúšťaní buďte opatrný, dodržujte odstup od elektrického vedenia. Potom už len napíšte na lampión svoje želanie a sledujte ako stúpa k nebu.

15

zdroj: carujeme.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
*
Website